Pazartesi, Kasım 02, 2015

Kitap Yorumu | Hz. Hatice / Hz. Zeyneb - Nurdan Damla | Vlog


Merhaba arkadaşlar, nasılsınız? Ben çook heyecanlıyım. :) Size video çekmeye başlayacağımı söylemiştim. Dayanamadım daha erken çektim videoyu :) Kitaplar hakkında yorumum videoda, izlerseniz çok mutlu olurum :) İlk denemem olduğu için hatalarım olmuştur. Görmezden gelin lütfen :D 

Alıntılar - Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice

Züleyha çörek otundan öd otuna kadar her şeye "Yusuf" adını vermişken, geçici bir gölge uğruna hayatı vereni unutmuştu. Hatice ise muhabbeti "Muhammed" edene sevdalıydı.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
"Ey Rabbimin Nur isminin yetmiş bin perdeli gölgesi Güneş!" diyordu. "Ey leyli nehara boyayan Sadık Hizmetkar! Ömrüme muhabbetin güneşi doğdu. Adı Muhammed'dir. Ufkuna doğsaydı eğer, ışığın söner mi bilmem, ama benim takatim kesildi. Ben ki böylesi bir güneşi kalbime sığdırmışım. Senin gibi yanmak da, Ay gibi dolanmak da elbet zor gelmez bana!"
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Hasretin bukağıları yüreğini dağladıkça anlıyordu ki o acı kavuşmanın lezzetini arttırmak içindi.


Alıntılar - Sabır ve Vefa Timsali Hz. Zeyneb

"Aşkın levni yoktur ki..." dedim. "Renksizdir, kokusuzdur ama tüm asil renkleri ve kokuları bağrında barındırır. Sen ise bilmeden o alemin içine akıvermişsin."
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zeyneb'in yanakları gül renkli duvaklarla tülleniverdi birden. Utanmak ki kulun en ince, en hassas yanıydı. Zedelendi mi o ayar, topyekûn dibe vurur ve kulu örtüsüz ve ölçüsüz bırakırdı.
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sabır, derdin içindeyken onu verene şükürle yönelebilmektir.
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
"Öyle bile olsa vefayı elden bırakmamak gerek. İyiliği yad etmek, fenalığı örtmek gerekir, değil mi Nada? İnsandır bu. Hatadan hali olmaz. İşte bu hallerde toprak gibi olmak gerek. Kabahatler toğrağın altına saklanmalı. İyilikler ise kır çiçekleri gibi zemin yüzüne yayılıp serpilmeli."
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
"Aşk bir varlık usaresidir Ey As!" dedi. "Onu nefis elinden içenler zehirlenir. Kalp elinden içenler ise sevda nehirinde yıkanarak sonsuz Kevser'e kavuşurlar."
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
"Cesur olmadan dürüst olamazsın kızım." diyor. "Yalnız kalmayı göze alamazsan dürüst olamazsın. Nefsini susturamazsan dürüst olamazsın. Bedeli ağır bir erdemdir. İşte bunun için de değerlidir."
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
"Aşktı bunun adı." dedi. "O nazlı bir konuktur ki her gönüle konuk olmaz. Yüreği sıcak, kalbi duru, sefkati berrak insanları kendine dost edinir. Ne mutlu sana ki aşk seni seçmiş. Seni es geçmemiş. Adam bilip misafir olmuş. Konuğunu iyi ağırla ey aşık!"
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
"Su gibi olmak gerek." dedi Zeyneb. "O her türlü kiri yıkayan, paklayan ama asla başa kakmayandır. Su gibi vefalı ve sır tutucu olmak ne güzeldir!"
7 yorum:

 1. çokkk çokkk beğendim bayıldım bayıldım video da süper olmuş

  YanıtlaSil
 2. ayrıca bilgi ler de vermişsin ya video da buna bayıldım ....videonun amaçlarından biri de bu olmalı o kadar güzel şeyler öğrendimki senden sen okudun ama bana da aktarmış oldun ve sayende bende çok şey öğrendim ve okuduklarımızı paylaşınca okuduğumuzun gerçek bir okuma olduğuna inanıyorum ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim :) Beğenmene çok sevindim. :) Aslında değinmeyi unuttuğum bazı yerler falan var kitaplar çok mükemmel. Videodaki anlatımım yeterli kalmadı bana göre. :) Kesinlikle katılıyorum. Paylaşmak önemli. Popüler kültür okuyan çok var bende dahil ama aynı zamanda dini içerikli kitapların pek fazla paylaşımı yok. Faydalı olduysam ne mutlu bana :)

   Sil
 3. Hitap şekliniz begenmedim. Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
 4. Çok beğendim elinize sağlık, ayrıca video'da ilk video olduğunu söylemişsiniz ama ben çok başarılı buldum. Bir şey sormak istiyorum videoyu hangi marka kamera ile çektiniz? görüntü çok iyi çıkmış. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, çok teşekkür ederim. ^^ Canon 600D ile çektim. Tekrar teşekkür ederim. ^^

   Sil

Social Profiles

Twitter Facebook Google Plus Instagram Email Pinterest

İzleyiciler

Reklam Alanı

En çok yorum yapanlar

Puanlama Tablosu

Puanlama Tablosu

Yasal Uyarı

Site içerisinde yer alan tüm fikir, tasarım, yazı ve fotoğraflar Ebrar Şeyban'a aittir. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca kaynak belirtilmeden, izinsiz kullanımı ve alıntı yapılması yasaktır.
Copyright © N. Ebrar Şeyban
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Copyright © Bayan Safir Mavi | Powered by Blogger
Design by Lizard Themes | Blogger Theme by Lasantha - PremiumBloggerTemplates.com